Latest post of the previous page:
To byla jedyna i niepowtarzalna substancja euforyczno-Empatyczno-Speedująca to co jest teraz jako 3,4 CMC to tylko cień przyjemnosci tego co mialo nazwe 4-MMCMefedron (4-MMC, 4-metylometkatynon) – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Stosowany jako stymulant i empatogen. Dostępny handlowo w postaci kryształków, proszku, tabletek lub kapsułek, zwykle jako chlorowodorek lub siarczan tej aminy.Mefedron (4-MMC) wywołuje:
pobudzenie
euforię
otwartość
podniecenie
gonitwę myśli
rozszerzenie źrenic
rumieńce na twarzy
drżenie rąk
gęsią skórkę
pocenie
zmiany temperatury ciała
podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia rytmu serca
silne pragnienie przyjęcia kolejnej dawki
zaburzenia pamięci krótkoterminowej
szczękościsk
ból przy aplikacji donosowej
realistyczne sny
szybka potliwość rąk
zawroty głowy
Efekty zażycia przypominają działanie amfetaminy lub ecstasy, ale także ze względu na krótszy czas działania są porównywane do kokainy
Mefedron uznano w 2009 roku za czwarty najpopularniejszy narkotyk uliczny w Wielkiej Brytanii (po marihuanie, kakainie i ecstasy). W podobnym czasie pojawił się także w Polsce jako dopalacz, przyjmowany głównie przez osoby młode, bywalców imprez i dyskotek – w 2010 roku został jednak zdelegalizowany. Mefedron ma działanie psychoaktywne i może powodować groźne skutki uboczne, szczególnie przyjmowany często, w dużej ilości oraz łączony z alkoholem i innymi stymulantami.
CO TO JEST MEFEDRON?
Mefedron, inaczej 4-metylometkatynon (4-MMC), a potocznie "mefa", jest związkiem chemicznym stosowanym jako stymulant, czyli substancja psychoaktywna o działaniu pobudzającym. Należy do grupy empatogenów (entaknogenów), które powodują charakterystyczne efekty emocjonalno-społeczne, podobne do tych wywoływanych przez ecstasy (MDMA). Należy do klasy takich narkotyków jak amfetamina i mniej znany katynon. Na rynek został wprowadzony przez izraelską firmę Neorganics, zajmującą się produkcją dopalaczy. Szybko rozprzestrzenił się w Europie jako narkotyk "rekreacyjny", jednak kolejne kraje zaczęły wprowadzać przepisy uznające go za nielegalny.
MEFEDRON – SKŁAD CHEMICZNY I DROGI PRZYJMOWANIA
Mefedron to organiczny związek chemiczny (pochodny katynonu), a dokładniej 2-(metyloamino)-1-(4-metylofenylo)propan-1-on o wzorze sumarycznym C11H1SNO. Katynon jest alkaloidem występującym naturalnie w afrykańskiej roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna (Catha edulis), słynącej z właściwości stymulujących. Czuwaliczka jest szczególnie popularna w Jemenie.
Mefedron może występować w postaci chlorowodorku lub siarczanu, krystalicznego proszku, kapsułek i pigułek. Istnieją różne drogi jego podawania: donosowa, doustna, poprzez zastrzyk, a także doodbytnicza.
Na rynku dopalaczy dostępny jest także mefedron modyfikowany, którego popularność wzrosła po delegalizacji oryginału.
JAK DZIAŁA MEFEDRON?
Mefedron to narkotyk, po który ludzie sięgają po to, aby doświadczyć określonych doznań. Jak działa mefedron? Do efektów jego stosowania należą: zwiększona czujność, nerwowość, euforia, podekscytowanie, rozmowność, otwartość, pobudzenie, silniejszy popęd płciowy, pewność siebie. Jego użytkownicy porównują działanie mefedronu do czegoś pomiędzy kokainą a ecstasy. Działa intensywnie, ale dosyć krótko (przez około godzinę) – to sprawia, że osoba, która go przyjęła, odczuwa potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę.
MEFEDRON – SKUTKI UBOCZNE
Podobnie jak inne mocne stymulanty, również i ten związek przyczynia się do wystąpienia skutków ubocznych. Efekty działania mefedronu obejmują wzmożoną potliwość (funkcjonuje nawet pojęcie "pot mefedronowy" – ma swoisty, ostry zapach), bóle głowy, palpitacje serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, nudności, niebieskie i zimne palce (objaw spowodowany skurczem naczyń obwodowych), sztywność mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji. U osób przyjmujących mefedron mogą wystąpić silne ataki paniki, halucynacje i paranoja. Groźba wystąpienia tych objawów wzrasta bardziej na skutek zaburzeń snu (mefedron jako stymulant powoduje bezsenność), szczególnie po imprezowych "maratonach", uwzględniających przyjmowanie środka.
Przedawkowanie mefedronu powoduje powikłania psychiatryczne, w tym zespoły depresyjne, psychozy urojeniowe, halucynozy, agresywne zachowania, omamy, lęki, bezsenność, anhedonię (niezdolność do odczuwania przyjemności). Produkty metabolizmu mefedronu mogą mieć działanie neurotoksyczne i kardiotoksyczne. Istnieją przypuszczenia, że mefedron i alkohol lub inne substancje o działaniu stymulującym, mogą wchodzić w niebezpieczne dla życia interakcje. Zarejestrowano już kilka przypadków zatrucia mefedronem. Według specjalistów jest to związek o silnym potencjale do uzależniania psychicznie, wciąż jest jednak zbyt słabo poznany i brakuje badań na ten temat.
Polska: 25 sierpnia 2010 mefedron został zaklasyfikowany jako substancja psychotropowa grupy I-P i jest nielegalny (Dz.U. z 2010 r. Nr 143, poz. 962)