Prozac

Grupa środków psychoaktywnych działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Status:
Champion63
Wściekły wąż
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 1774
Rejestracja: 4 lata temu
Reputacja: 171

Prozac

Nieprzeczytany post autor: Champion63 » 5 mies. temu

Ostatni post z poprzedniej strony:

Fluoksetyna i jej aktywny metabolit mogą pozostawać w organizmie kilka tygodni po odstawieniu. Dlatego rzadziej powoduje nagłe objawy odstawienne ale dłużej wchodzi w interakcje z innymi lekami.

Status:
Bruce
Legendarny kosiarz ścieżek
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 2861
Rejestracja: 7 lata temu
Reputacja: 311

Prozac

Nieprzeczytany post autor: Bruce » 5 mies. temu

Prozac ma te przewage ze nie wali tak ostro przy pomijaniu dawki jak inne ssri
z drugiej strony jak cos sie miesza z innymi lekami to efekt potrafi wyskoczyc pozniej
dlatego cierpliwosc i swiadomosc sa tu wazniejsze niz sama dawka
to nie cukierek mimo ze kiedys tak go sprzedawano

Status:
dymnyleszek
Sniffiarz
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 5 mies. temu
Reputacja: 3

Prozac

Nieprzeczytany post autor: dymnyleszek » 5 mies. temu

Bruce pisze:
5 mies. temu
Prozac ma te przewage ze nie wali tak ostro przy pomijaniu dawki jak inne ssri
z drugiej strony jak cos sie miesza z innymi lekami to efekt potrafi wyskoczyc pozniej
dlatego cierpliwosc i swiadomosc sa tu wazniejsze niz sama dawka
to nie cukierek mimo ze kiedys tak go sprzedawano
Z technicznego punktu widzenia to się zgadza: fluoksetyna ma długi okres półtrwania (plus aktywny metabolit), więc pominięcie dawki rzadziej powoduje ostry „crash” jak przy krótkodziałających SSRI.

Status:
z0cor
Zaklinacz węży
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 864
Rejestracja: 3 lata temu
Reputacja: 85

Prozac

Nieprzeczytany post autor: z0cor » 3 mies. temu

W 1994 wyszła książka Prozac Nation autorstwa Elizabeth Wurtzel.

Opisuje ona jej walkę z depresją i leczenie Prozakiem. Poczytajcie sobie, zajebista.

Status:
Topek
Ssak
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 8 lata temu
Reputacja: 9

Prozac

Nieprzeczytany post autor: Topek » 1 tydzień temu

z0cor, właśnie zamierzam zacząć ją czytać. Czytałeś?
Uwielbiam ten stan - kiedy ciężkie powieki mam! :D

Status:
YinJangcy
Opiowrak
Awatar użytkownika
Moderator
Posty: 506
Rejestracja: 2 lata temu
Reputacja: 139

Prozac

Nieprzeczytany post autor: YinJangcy » 1 tydzień temu

Na mnie SSRI nie działają zbyt dobrze biorę Trazodon ale odstawienie jest podobne co wszystkie antydepresanty. Brain zaps efekt odbicia występuje. Nawet sądzę że łatwiej benzo odstawić (przynajmniej mi) niż te leki. Aż dziw że lekarze wypiszą wszystko oby nie benzo bo uzależnia.
"...Jazda, jazda, jazda! już jest jasno!.."

Status:
Bruce
Legendarny kosiarz ścieżek
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 2861
Rejestracja: 7 lata temu
Reputacja: 311

Prozac

Nieprzeczytany post autor: Bruce » 1 tydzień temu

To jest Jangcy. pisze:
1 tydzień temu
Na mnie SSRI nie działają zbyt dobrze biorę Trazodon ale odstawienie jest podobne co wszystkie antydepresanty. Brain zaps efekt odbicia występuje. Nawet sądzę że łatwiej benzo odstawić (przynajmniej mi) niż te leki. Aż dziw że lekarze wypiszą wszystko oby nie benzo bo uzależnia.
Trazodon to juz konkretny kaliber
A probowales moze citralopramu albo seronilu

Status:
Hedonist
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 210
Rejestracja: 1 rok temu
Reputacja: 8

Prozac

Nieprzeczytany post autor: Hedonist » 1 tydzień temu

Warto pamiętać, że reakcja na leki przeciwdepresyjne jest bardzo indywidualna. To, że komuś nie służy trazodon, nie oznacza, że podobnie będzie z citalopramem czy fluoksetyną czasem nawet leki z tej samej grupy potrafią dawać zupełnie inne efekty i profil działań niepożądanych.

Status:
YinJangcy
Opiowrak
Awatar użytkownika
Moderator
Posty: 506
Rejestracja: 2 lata temu
Reputacja: 139

Prozac

Nieprzeczytany post autor: YinJangcy » 6 dni temu

Bruce, Próbowałem za dużo efektów ubocznych miałem kręciło mi się w głowie cały czas ospały a trazodon działa tylko na noc kiedy tego potrzebuje a w dzień pozostają resztki które lekko uspokajają i blokują negatywne myśli

Dodano po 2 minutach 50 sekundach:
Za to ktoś z mojej rodziny bierze właśnie prozac nie wiem dokładnie jak się nazywa substancja chyba seronil i dobrze na niego działa s bierze już kupę lat od 17 roku życia także też jest w to jebany pewnie
"...Jazda, jazda, jazda! już jest jasno!.."

Status:
noiseguardian
Dyso-sensei
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 10 mies. temu
Reputacja: 11

Prozac

Nieprzeczytany post autor: noiseguardian » 5 dni temu

luoksetyna ma zdecydowanie najdłuższy okres półtrwania spośród popularnych SSRI – sama substancja ~4-6 dni, a jej aktywny metabolit nawet 7-15 dni. Dzięki temu odstawienie jest zwykle łagodniejsze.

Status:
nocnyandrzej
Sniffiarz
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 5 mies. temu
Reputacja: 12

Prozac

Nieprzeczytany post autor: nocnyandrzej » 4 dni temu

noiseguardian, I właśnie dlatego fluoksetyna bywa czasem wykorzystywana jako lek „pomostowy” przy odstawianiu innych SSRI o krótszym okresie półtrwania. Dzięki wolniejszemu spadkowi stężenia organizm ma więcej czasu na adaptację i objawy odstawienne są często mniej odczuwalne.

Status:
silentreaper
Dyso-sensei
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 1 rok temu
Reputacja: 10

Prozac

Nieprzeczytany post autor: silentreaper » 2 dni temu

Bardzo świeży materiał z 2025 roku dotyczący odstawiania antydepresantów i roli fluoksetyny:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC12212968/

Co ciekawe, autorzy opisują właśnie wykorzystanie fluoksetyny do łagodniejszego odstawiania innych leków serotoninowych. Głównym powodem jest bardzo wolny spadek stężenia leku i jego aktywnego metabolitu, dzięki czemu organizm ma więcej czasu na adaptację.
To w sumie dobrze pokrywa się z tym, o czym pisał @nocnyandrzej,

Status:
technokracy
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 11 mies. temu
Reputacja: 9

Prozac

Nieprzeczytany post autor: technokracy » 1 dzień temu

To w sumie bardzo ciekawe, że temat „fluoxetine bridge” doczekał się już osobnej publikacji. Długi okres półtrwania fluoksetyny od lat był wskazywany jako jej przewaga przy odstawianiu, ale dopiero nowsze prace próbują to uporządkować w konkretne schematy postępowania.

Status:
ShadowWalker
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 8 mies. temu
Reputacja: 9

Prozac

Nieprzeczytany post autor: ShadowWalker » 1 godz. temu

To pokazuje, jak bardzo zmieniło się podejście do odstawiania antydepresantów na przestrzeni ostatnich lat.
Coraz większy nacisk kładzie się na indywidualne tempo odstawiania, a nie sztywne schematy.
Fluoksetyna dzięki bardzo długiemu okresowi półtrwania działa jak naturalny „bufor”, który zmniejsza ryzyko gwałtownych wahań stężenia serotoniny.
Badacze zwracają uwagę, że część objawów przypisywanych nawrotowi depresji może być w rzeczywistości zespołem odstawiennym.
Coraz częściej podkreśla się znaczenie edukacji pacjenta, bo świadomość możliwych objawów odstawienia pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych obaw.
Fajnie, że pojawiają się takie publikacje, bo jeszcze kilka lat temu temat zespołu odstawiennego po SSRI był znacznie rzadziej poruszany niż obecnie.