Ecstasy nie szkodzi działaniu mózgu

News from the world of research chemicals and information about changes in the law.
Status:
4mmc
Psychonauta
User avatar
Użytkownik
Topic author
Posts: 634
Joined: 7 years ago
Reputation: 88

Ecstasy nie szkodzi działaniu mózgu

Unread post by 4mmc » 7 years ago

Zażywanie ecstasy (MDMA) nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie umysłu. Wyniki najnowszych badań podważają wnioski z poprzednich prac, gdzie wskazywano na różnice poznawcze (cognitive difference) pomiędzy osobami zażywającymi MDMA oraz tymi, którzy nie mieli z substancją kontaktu.

Nie ma dowodów na szkodliwe działanie MDMA (aktywny skladnik tabletek ecstasy) na prace mózgu - to wyniki z jednego z największych badań nad substancją. Okazało się, że w poprzednich eksperymentach wyciągano pochopne wnioski z niewystarczającej ilości danych. Autorzy najnowszej pracy wskazują, że niebezpieczeństwa związane z zażywaniem MDMA były mocno przesadzone.

Poprzednie badania, którymi chętnie podpierały się osoby walczące z używaniem narkotyku, sugerowały, że MDMA może powodować utratę pamieci, pogorszenie zdolności poznawczych oraz mieć wpływ na długoterminowe zachowanie użytkownika. Najnowsze badania przeprowadził zespół pod kierownictwem profesora Johna Halperna z Harvard Medical School. W ramach testów porównano 52 mieszkańców USA, użytkowników ecstasy, z 59 osobami, które substancji nie zażywały, ale prowadziły podobny tryb życia. Osoby biorące udział w eksperymencie wyselekcjonowano z dużej grupy 1500 osób. Na badanie przeznaczono 1,8 mln dolarów pochodzacych z US National Institute of Drug Abuse i zostało ono zlecone specialnie po to, by ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy ecstasy szkodzi działaniu mózgu. Podejrzewano, że poprzednie eksperymenty prowadzone były wadliwie.

- We wcześniejszych badaniach do testów przyjmowano osoby, o których wiadomo było, że prowadzą aktywne życie klubowe, odwodnionych i permanentnie niedosypiających. Od dawna wiemy, że czynniki te oslabiają zdolnosci poznawcze - wyjaśnia prof. Halpern.

Eksperci, którzy od dawna powtarzali, że ecstasy nie jest niebezpieczne, z zadowoleniem przyjęli wyniki najnowszych badań.

- Zawsze zakładałem, że tak jest. Porządne badania wskazywały, że MDMA nie szkodzi pracy mózgu - mówi prof. David Nutt, poprzedni szef brytyjskiego biura doradczego rządu (Advisory Council on the Misuse of Drugs), zdymisjonowany przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych za krytykę polityki rzadu UK i publiczne głoszenie, że alkohol i nikotyna są bardziej szkodliwe niż ecstasy.

Autor najnowszych badań ostrzega jednak, że przyjmowanie ecstasy jest ryzykowne ze względu na brak informacji o składzie przyjmowanych tabletek.

- Pigułki produkowane nielegalnie mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia, nie posiadają ostrzezeń, nie są w żaden sposób kontrolowane i w rzadkich przypadkach ludzie doznają szkód psychicznych lub nawet umierają z przedawkowania - mówi naukowiec.

Ecstasy pojawiło się na rynku w latach 80. XX wieku. Tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 12 milionów ludzi przynajmniej raz zazyło MDMA. Po serii badań wskazujących na możliwe negatywne skutki działania MDMA, substancję zdelegalizowano w większosci krajów. Wyniki badan prof. Halperna opublikowane zostały w kwartalniku naukowym Addiction w zeszłym tygodniu.
TO ŻE ZADZIAŁAŁO I DZIAŁA TAK NA MNIE WCALE NIE ZNACZY ZE PODZIAŁA TAK NA CIEBIE.
ਚਾਰ EM EM ਈਸਵੀ
څلور em em ce
አራት ኤም ኤም ዓ.ም.

Status:
Misjonarz
Odkurzacz
User avatar
Użytkownik
Posts: 857
Joined: 7 years ago
Reputation: 112

Ecstasy nie szkodzi działaniu mózgu

Unread post by Misjonarz » 7 years ago

Na skutek przedawkowania środka lub szczególnej nadwrażliwości na jego działanie może pojawić się tzw. złośliwy zespół neuroleptyczny (spadek ciśnienia krwi, gwałtowny wzrost temperatury ciała, drgawki i śpiączka) prowadzący do śmierci.
Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie MDMA przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Środek ten powoduje migotanie komór serca nawet u osób zdrowych.
Na skutek spowodowanego przez MDMA szczękościsku i zgrzytania zębami może dojść do kruszenia zębów.
Podobnie jak w przypadku stosowania innych środków z grupy amfetamin może dochodzić ciężkich stanów depresyjnych, urojeń i psychoz, które środek ten może ujawnić i wzmocnić, lub będą one bezpośrednim następstwem jego stosowania.
Podniecenie seksualne połączone jednocześnie z odrzuceniem zahamowań w sferze seksualnej może prowadzić do negatywnych konsekwencji.
Nie wiele wiadomo o efektach długotrwałego używania ecstasy, ale istnieją przesłanki co do tego, że może powodować zmiany degeneracyjne niektórych neuronów w mózgu.
UWAGA: Wiele osób zażywa ecstasy na imprezach rave. Środek ten powoduje wzrost temperatury ciała, co połączone nadmiernym wysiłkiem (taniec) może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Możemy przeczytać w artykule tutaj:
http://www.narkomania.org.pl/informator-o-narkotykach/ecstasy/


w wielu badaniach zostało udokumentowane że wyrzut serotoniny może wyrządzić krzywdę dla neuronów w naszych mózgach, extazy oprócz swojej neurotoksyczności powoduje wiele innych negatywnych efektów takich jak pogłębiona depresja, choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD).

Każda substancja która ma tak duży wpływ na hormony "Szczęścia" może zostawić po sobie ślad na wiele lat.