Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Advice and suggestions on online safety and information on how to stay anonymous on the web.
Status:
Gieca
Odkurzacz
User avatar
Gieca
Posts: 678
Joined: 2 years ago
Reputation: 172

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Gieca » 1 year ago

Latest post of the previous page:

Na zwyklym chyba tez mozna miec tylko trzeba $$$

Status:
Gargameli
Wynalazca NZT
User avatar
nIePoCzYtAlNa
Topic author
Posts: 4985
Joined: 6 years ago
Reputation: 3138

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Gargameli » 1 year ago

Nie Gieca, dostępny jest dopiero od wersji PRO wzwyż.
Attachments
image.png
image.png (129.96 KiB)
ZABRONIONE pisanie o: metodach, czasie i kraju wysyłki czy płatności; szczegółach pakowania, nazwach sklepów spoza forum lub innych forach.
Orientacyjna liczba dni lotu/oczekiwania - dozwolona. Daty/dni tygodnia - zabronione!
NIE porównuj sklepów w działach partnerskich. Nie pytaj tam o produkty, których sklepy nie oferują. Są od tego inne działy!
NIE piszemy treści w stylu ktoś coś pomoże czy sprzeda, forum to nie ogłoszenia!
NIE linkuj obrazków! Każdy wrzucany obrazek musi zostać osadzony w odpowiednich tagach lub jako załącznik.
Poradnik dodawania zdjęć | How to add photos?
Rangi na forum | Ranks on forum
Awans na pełnoprawnego użytkownika | Promotion to a full-fledged user
Jak pisać opinie? | How to write reviews?
Zakaz promocji i pisania o marketach z deep webu. | Prohibition of promotion and writing about deep web stores.

Status:
CzarnyFuriat
Opiowrak
User avatar
CzarnyFuriat
Posts: 386
Joined: 6 years ago
Reputation: 142

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by CzarnyFuriat » 1 year ago

Gargameli, a veracrypt to nie jest lepsza wersja tego bitlockera? Moglem coś popieprzyć jak cos nie bijcie bo znam sie trochę ale nie aż tak. :)

Status:
Gargameli
Wynalazca NZT
User avatar
nIePoCzYtAlNa
Topic author
Posts: 4985
Joined: 6 years ago
Reputation: 3138

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Gargameli » 1 year ago

Tak jest jak piszesz.
ZABRONIONE pisanie o: metodach, czasie i kraju wysyłki czy płatności; szczegółach pakowania, nazwach sklepów spoza forum lub innych forach.
Orientacyjna liczba dni lotu/oczekiwania - dozwolona. Daty/dni tygodnia - zabronione!
NIE porównuj sklepów w działach partnerskich. Nie pytaj tam o produkty, których sklepy nie oferują. Są od tego inne działy!
NIE piszemy treści w stylu ktoś coś pomoże czy sprzeda, forum to nie ogłoszenia!
NIE linkuj obrazków! Każdy wrzucany obrazek musi zostać osadzony w odpowiednich tagach lub jako załącznik.
Poradnik dodawania zdjęć | How to add photos?
Rangi na forum | Ranks on forum
Awans na pełnoprawnego użytkownika | Promotion to a full-fledged user
Jak pisać opinie? | How to write reviews?
Zakaz promocji i pisania o marketach z deep webu. | Prohibition of promotion and writing about deep web stores.

Status:
LadyEM
Opiowrak
User avatar
Użytkownik
Posts: 370
Joined: 2 years ago
Reputation: 74

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by LadyEM » 1 year ago

A szyfrował ktoś z Was cały system tym programem? Jak to działa? Przy włączaniu komputera będzie trzeba podać hasło coś takiego jak się ustawi w biosie?

Status:
Gieca
Odkurzacz
User avatar
Gieca
Posts: 678
Joined: 2 years ago
Reputation: 172

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Gieca » 1 year ago

LadyEM wrote:
1 year ago
A szyfrował ktoś z Was cały system tym programem? Jak to działa? Przy włączaniu komputera będzie trzeba podać hasło coś takiego jak się ustawi w biosie?
Tak dokładnie działa to w sposób jaki opisałaś. Tylko tak Veracrypt zaleca żeby hasło miało więcej jak 20 znaków więc polecam sobie zapisać gdzieś to hasło bo potem kompa nie odpalisz :)

Status:
Krisper
Opiowrak
Użytkownik
Posts: 363
Joined: 2 years ago
Reputation: 53

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Krisper » 1 year ago

No 20 znakow ciezko zapamietac ale jak znasz jakies 10 literowe haslo to wystarczy je wpisac podwojnie :D Taki lifehack xD

Status:
Mati89
Sniffiarz
User avatar
Newbie
Posts: 84
Joined: 1 year ago
Reputation: 5

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Mati89 » 1 year ago

Pytam czy to szyfrowanie jest pewne?

Status:
radarX
Blister
Newbie
Posts: 6
Joined: 1 year ago
Reputation: 2

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by radarX » 1 year ago

Mati89 wrote:
1 year ago
Pytam czy to szyfrowanie jest pewne?
Też jestem tego ciekawe na ile to jest bezpieczne?

Status:
takBOnie
Psychonauta
User avatar
Użytkownik
Posts: 516
Joined: 4 years ago
Reputation: 94

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by takBOnie » 1 year ago

No podobno tak i polecane mocno.


Status:
blacked_out
Opiowrak
User avatar
Newbie
Posts: 485
Joined: 3 years ago
Reputation: 188

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by blacked_out » 1 year ago

Samantha wrote:
1 year ago
Nie, ale komunikaty trochę w innej kolejności są.
Dokładnie, nie ma też funkcji szyfrowania partycji systemowej/dysku systemowego ale to nie dziwne - podobnie jest na systemach Linux.

Status:
maska_medyczna
Sniffiarz
User avatar
Użytkownik
Posts: 140
Joined: 3 years ago
Reputation: 22

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by maska_medyczna » 1 year ago

Niektore distra linuxa maja to juz fabrycznie

Status:
kkk132
Ssak
User avatar
Użytkownik
Posts: 79
Joined: 5 years ago
Reputation: 26

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by kkk132 » 1 year ago

kkk132 wrote:
1 year ago
Powiem tak... 2 komputery niestety przejęła mi policja, jeden w grudniu - zaszyfrowany veracryptem z silnym, ponad 50-znakowym hasłem, którego oczywiście nie podałem... trzymają go do tej pory i policjant co jakiś czas dzwoni z pytaniem o hasło twierdząc, że biegły się do dysku nie może dostać... a ja ciągle odpowiadam, że nie pamiętam. :D Z drugim komputerem myślę, że może być słabo bo był szyfrowany tylko bitlockerem ze słabym hasłem na konto użytkownika, ale też jakoś przypałowych rzeczy na tym dysku nie ma... tu jestem mega ciekawy czy dadzą radę to odszyfrować, bo wg mnie szanse są dość duże niestety :|
Gargameli wrote:
1 year ago
kkk132 wrote:
1 year ago
tu jestem mega ciekawy czy dadzą radę to odszyfrować, bo wg mnie szanse są dość duże niestety
W przypadku Bitlockera sprawa ma się tak:
- o ile nie zapisałeś klucza odzyskiwania w dostepnym miejscu czy też OneDrive to jesteś w miarę bezpieczny*

*od dawna wiadmomo, że MS współpracuje ze służbami i być może tylna furtka jest (hipoteza)


Cześć, po dość długiej przerwie :D Ale spokojnie, miałem po prostu detoks dlatego się nie udzielałem przez jakiś czas w ogóle na forum. W między czasie dodam taką infromacje że kolejny komputer też mi policja zabrała, kolejny i kolejny zaszyfrowany, i w przeciągu ostatnich miesięcy wszystkie oddali. :) Do żadnego nie udało się dostać, nieważne czy był VeraCrypt czy nawet BItLocker i to tylko na TPM 1.2! Bitlocker na hasło bądź PIN+TPM jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją, samego TPMa można obejść... ale takie rzeczy to nie u nas w kraju. :)

https://sekurak.pl/obejscie-bitlockera-nakladem-50-usd-tpm-sniffing/

Więc to tak informacyjnie dla wszystkich czy to wystarczy przed polską policją? Jak najbardziej spokojnie tak. Jeednak absolutnie nie polecam i nigdy nie powtórzę błędu z szyfrowaniem opartym tylko o moduł TPM (wtedy chroni dostęp do danych de facto jedynie hasło Windowsa/PIN Windows Hello. Jako że dysk jest zaszyfrowany to nie można go tak po prostu wyjać i podmienić/usunąć hasła do konta użytkownika, bo TPM ma klucze tylko w komputerze w którym był ten dysk początkowo.
Ale jak mówię, samo szyfrowanie TPM - nie polecam. Veracrypt, bądź BitLocker na hasło albo BitLocker na TPM+PIN = jak najbardziej.
TPM+PIN działa na zasadzie "dwuskładowego uwierzytelniania", część klucza jest zapisana w module TPM, ale żeby się tam dostać trzeba podać PIN. Tym samym tutaj po wyjęciu dysku i przełożeniu gdziekolwiek indziej nawet sam PIN nie wystarczy do odszyfrowania, bo nie ma TPMa (wtedy trzeba podać ten 48-znakowy kod odzyskiwania).
A! No i jak szyfrujecie BitLockerem to nie zapisujcie sobie raczej tych kluczy odzyskiwania na koncie Microsoft ;) Wątpię i tak, że Microsofy by te klucze policji z Polski wydał na ich prośbę... no ale jakoś tak czuć się można pweniej.
PGP:

Status:
Pronto
Opiowrak
User avatar
Użytkownik
Posts: 448
Joined: 1 year ago
Reputation: 84

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by Pronto » 10 months ago

kkk132, A mnie zastanawia co oznacza twój podpis? PGP PUBLIC KEY BLOCK? :D

Status:
kkk132
Ssak
User avatar
Użytkownik
Posts: 79
Joined: 5 years ago
Reputation: 26

Szyfrowanie dysków w locie [VeraCrypt]

Unread post by kkk132 » 10 months ago

Pronto, PGP - od chyba jakoś ponad 20 lat bardzo bezpieczna metoda szyfrowania asymetrycznie wiadomosci.

https://www.gnupg.org/

Tutaj np. masz tutorial jak na Windowsie to zainstalować, wygenerować swoją parę kluczy (publiczny + prywatny - publiczny przekazujesz innej osobie która ma wiadomość wysłać (i zaszyfrować) do Ciebie, a prywatny trzymasz w bezpiecznym miejscu - klucza prywatnego nigdy nikomu nie udostępniasz, to on umożliwia Ci odszyfrowanie wiadomości, która jest zaszyfrowana Twoim kluczem PUBLICZNYM (czyli tym, który udostępniazsz innym).

Tu masz tutorial jakiś na yt, pierwsz-lepszy, jaki znalazłem (możesz włączyć sobie napisy angielskie wygenerowane automatycznie i od razu tłumaczone na język polski):



Jakbyś miał więcej pytań czy cokolwiek to śmiało pisz. :)
PGP: