GIS: najczęściej dopalaczami trują się młodzi ludzie

News from the world of research chemicals and information about changes in the law.
Status:
Tosiek
Sniffiarz
User avatar
Użytkownik
Topic author
Posts: 159
Joined: 7 years ago
Reputation: 22

GIS: najczęściej dopalaczami trują się młodzi ludzie

Unread post by Tosiek » 7 years ago

Image
Polacy najczęściej zażywają syntetyczne katynony i kannabinoidy - czyli zamienniki amfetaminy, kokainy i marihuany

Liczba zatruć dopalaczami systematycznie spada: w 2015 r. odnotowano ich ok. 7 tys., w 2016 r. - ok. 4 tys. - poinformował 22 czerwca Tomasz Białas, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Oznacza to - wyjaśnił Białas - że liczba zgłoszeń spadła o ok. 40 proc. w porównaniu z rokiem 2015.

- Wciąż jednak odnotowujemy ok. 300 zatruć tymi substancjami w miesiącu - dodał.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zaprezentowała w czwartek dziennikarzom "Raport Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Stop dopalaczom 2015-2016".

Według raportu, w latach 2013-2016 największą liczbę zatruć substancjami psychoaktywnymi odnotowano w województwach łódzkim, śląskim i wielkopolskim - zgłoszenia z tych rejonów stanowiły ponad połowę wszystkich odnotowanych (57 proc.). Najniższa liczba zgłoszeń dotyczyła województw opolskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Jak zaznaczył Białas, w ostatnim czasie spadła liczba dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. zażywających dopalacze.

- Okazuje się, że najczęściej trują się młodzi dorośli w wieku 19-24 lata. W tej grupie wiekowej odsetek wyniósł 33 proc. wszystkich zgłoszeń. Sporo było też zatruć w grupie wiekowej 25-29 oraz 30-39 lat (odpowiednio 19,6 i 19,1 proc.) - poinformował.

- To dobrze, że dzieci się nie trują. Niepokojący jest jednak odsetek zażywających dopalacze wśród dorosłych - dodał Białas.

Zaznaczył, że wśród dzieci i młodzieży głównymi powodami sięgania po środki odurzające są brak asertywności i konformizm, a także chęć "wyluzowania się". "Dopalacze są szczególnie niebezpieczne, ponieważ nawet jednorazowy kontakt z nimi może skończyć się utratą życia i zdrowia lub uzależnieniem - podkreślił Białas.

Dodał, że oprócz miejsca zamieszkania, wpływ na częstotliwość sięgania po dopalacze ma także wykształcenie. Wśród przebadanej młodzieży tylko 5 proc. uczniów szkół ogólnokształcących przyznało, że kiedykolwiek sięgnęło po środki psychoaktywne; wśród uczniów szkół zasadniczych zawodowych ten odsetek wyniósł aż 24 proc.

Jak wynika z zaprezentowanego raportu, Polacy najczęściej zażywają syntetyczne katynony i kannabinoidy - czyli zamienniki amfetaminy, kokainy i marihuany, mające podobne do nich działanie, jednak powodujące szybsze uzależnienie http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/gis-najczesciej-dopalaczami-truja-sie-mlodzi-ludzie,20769.html
Zwiń dwie dychy albo stówę
Posyp gram lub połowe
Jedna dziura, druga dziura
I już lotom niczym kura
Niczym fura popierdalam
Po białej drodze zapierdalam
Bo to stara szkoła ćpania
Jarania, chlania i wciągania