Otrzymywanie fenylo-2-nitropropenu
Opis reakcji:
Synteza fenylo-2-nitropropenu polega głównie, na kondensacji aldehydu benzylowego z nitroetanem w obecności amin I-szo rzędowych lub zasad. Literatura zaleca prowadzenie kondensacji w 100°C, jednak w moim przekonaniu wynika że ta temperatura jest zbyt wysoka, tworzą się substancje o kolorze pomarańczowym ~alkohole itp. jako produkt uboczny, zmniejszający wydajność i utrudniający krystalizacje. Temperatura optymalna wynosi w większości wypadków 50-65°C, a czas to około 6 godzin.
Metoda nr 1
Odczynniki:
56ml toluenu
21ml nitro etanu
28ml benzaldehydu
~8-9ml cykloheksyloaminy lub n-butyloaminy
Preparatyka:
Do nitroetanu dodano benzaldehyd i toluen, ochłodzono do 12°C i powoli dodawano cykloheksyloamine aby temp. nie przekroczyła 15°C, następnie pozwolono by mieszanina ogrzała się samoistnie do temp. pokojowej, następnie ogrzewano powoli na łaźni wodnej (pod chłodnicą zwrotną) w temp. 50-60-70°C przez 6 godzin. Jeśli pojawia się kolor pomarańczowy należy trochę zmniejszyć temp. ogrzewania. Woda zbierała się na dnie, ochłodzono do temp. pokojowej i przemywano kilkoma porcjami wody (dodawano, wytrząsano, odsysano)~ok 1l wody, odsączono większość wody, zostawiając niewielką jej ilość (trudną do odessania) [można ją usunąć zamrażając wodę i dekantując roztwór]. Po 12 h w zamrażarce - utworzyły się kryształy, kolba pozostała dłużej w zamrażarce - odessano pipetą roztwór znad kryształów (pomarańczowy) kryształy szybko wyłożono na ręczniki papierowe i odciskano 'toluen' z kryształków-waŜne! inaczej toluen się ogrzeje-rozpuści częściowo kryształy które nawet po odparowaniu toluenu nie krystalizują. Problem z krystalizacją jest nawet po wymrażaniu. Ręczniki papierowe, ekstrahowano świeżym toluenem, dodano go do toluenu odessanego znad kryształów.
Otrzymano czyste żółtawe kryształy, o t.t.=64,5°C,
Resztę toluenowego roztworu (odessanego) wraz z toluenem z ekstrakcji 'ręczników' odparowano w próżni (oddestylowano) i ponownie wymrażano do krystalizacji. Tak powstałe kryształy wymagały rekrystalizacji z EtOH.
Otrzymano 27-28g p2np, wydajność 63%.
Metoda nr 2
Odczynniki:
15ml nitroetanu
27ml benzaldehydu
14g NaOH
50-70ml EtOH (95%)
75ml 37% HCl
Preparatyka:
Przygotowano roztwory: roztwór I 14g NaOH, rozpuszczono w minimalnej ilości wody, dopełniono do 25ml objętości, ochłodzono; roztwór II 75ml HCl dodano do 100ml wody, ochłodzono.
Do łaźni lodowej (lód + sól) wsadzono zlewkę, nalano do niej nitroetan, benzaldehyd, etanol, utrzymywano temp. 10-15°C (można ją też regulować dodając bezpośrednio do mieszaniny lodu), dodawano powoli roztwór I, podczas dodawania, tworzy się biały osad który może zanikać lub tworzyć gęstą papkę. W miarę potrzeb można dodawać trochę EtOH. Po zakończeniu dodawania, mieszanino przez 15-30 min. Dodano 150ml wody z lodem, po dodaniu wody należy postępować dalej w mirę szybko, gdyż mieszanina staje się bardziej delikatna niż przed dodaniem wody. Otrzymaną mieszaninę wkraplamy do roztworu II (jeśli zrobimy odwrotnie powstanie trudny do krystalizacji ‘olej’). Produkt opadnie na dno, nad nim pojawi się mętna ciecz którą należy zdekantować a produkt
przemywać wodą aż do zaniku anionów chlorkowych, wysuszyć przez wyciskanie na ręczniku papierowym. Otrzymano 14g p2np.
P2NP z aldehydu benzoesowego i nitroetanu
P2NP z aldehydu benzoesowego i nitroetanu
TO ŻE ZADZIAŁAŁO I DZIAŁA TAK NA MNIE WCALE NIE ZNACZY ZE PODZIAŁA TAK NA CIEBIE.
ਚਾਰ EM EM ਈਸਵੀ
څلور em em ce
አራት ኤም ኤም ዓ.ም.
ਚਾਰ EM EM ਈਸਵੀ
څلور em em ce
አራት ኤም ኤም ዓ.ም.